Toxikus kapcsolatok

Toxikus (mérgező) kapcsolatok

 

Mi ez? A kapcsolat, amiben nem lehetsz önmagad. Negatív érzelmeiddel nem vagy elfogadható, szerethető. Ha ezeket nyíltan meg mered élni, felvállalni, akkor annak következménye lesz. Ellehetetlenítenek, érvénytelenítik az érzéseidet, nem érezhetsz úgy, mert azért nagy árat kell fizetni, szeretet elvesztésének fenyegetése, aláássák az önbizalmad. Minden, amit teszel a másik szemében értékelhetetlen, elfogadhatatlan, és bár ezt saját belső fájdalmából, sebzettségéből fakadóan teszi, mégis romboló hatással van a kapcsolatra és a sértett félre. Életre szóló törést alakít ki.

Miről ismerheted fel, hogy Te is ilyen kapcsolatban élsz, ebben nőttél fel?

Toxikus viselkedés jellemzői: Én-határok drasztikus átlépése, érzelmi manipuláció, és érzelmi zsarolás. Folyamatos kontroll alatt tartás. El kell számolnia mindennel, „hova mész, kivel, miért, mennyi pénzed van, mire költöd?, ne barátkozz ezzel, ne csináld azt,….stb. Annak érzékeltetése, hogy mindent neki köszönhetsz, minden amit tesz, érted van (ami nem igaz, csak ezzel próbál manipulálni), neki kell hálásnak lenned egész életedben, nélküle senki vagy. Arrogáns, ellentmondást nem tűrő stílusával eléri célját, a másik fél alárendelődik és irányíthatóvá válik, a toxikus személy viselkedésével folyamatos lelkiismeret-furdalást kelt, és szép lassan kialakul egy függőségi viszony. A toxikus kapcsolatból eredő hatások egy ember életében első alkalommal a szülő-gyerek kapcsolatban jelennek meg. A gyermekkorban elszenvedett toxikus szülői viselkedés azonban egész életre kiható traumát alakít ki a gyerek fejlődő személyiségében. Az ennek következtében kialakult személy önbizalma alacsony, önértékelése mások véleményétől és reakcióitól függ, könnyen befolyásolható, nem tud nemet mondani, nyíltan nem vállalja fel véleményét, mondhatjuk, hogy nem a saját életét éli. Kihat társas kapcsolataira is, nagy valószínűséggel találja majd magát egy hasonló partner mellett az életben, munkahelyen pedig hasonló temperamentumú vezető beosztottjaként, ahol újraéli ezeket a lelki megrázkódtatásokat. Később szülőként nagy eséllyel adja tovább gyermekeinek ezt a negatív mintát, hogyha nem dolgozta át azt önismeretében. Csak itt már Ő lesz a mérgező szülő.

 

Védekezés a toxikus személlyel szemben: Gyermekként még nincsenek erre eszközeink, hogy bárhogyan is megvédjük magunkat ilyen életkörülmények között, azonban felnőttként már nem vagyunk abban a kiszolgáltatott helyzetben, amit ki kell használnunk saját lelki békénk védelme érdekében. Ilyenek a szigorú, határozott határ húzás, annak kikommunikálása, hogy a másik fél így nem beszélhet velünk, és nem tehet meg bármit. Sajnos az asszertív (énközlés) kommunikáció nem mindig sikeres ebben a helyzetben, ez esetben a kapcsolat korlátozása a legsikeresebb és legtartósabb megoldás. A legkevesebb tehát amit önmagadért tehetsz ebben a helyzetben, hogy kilépsz véglegesen, vagy legalább átmenetileg a kapcsolatból, vagy a minimálisra korlátozod az ebben a kapcsolatban eltöltött időt.

Ha már idáig eljutottál az olvasásban, valószínűleg Te, vagy közeli ismerősöd egy hasonló mérgező kapcsolat áldozata, de jó hír, hogy létezik megoldás, van segítség!

Gyógyulás a toxikus hatások következményeiből: segítő kapcsolatban, önismereti folyamat általi önbizalom fejlesztésével, én-határok húzásával, érzelemszabályozással. Nem ritka, hogy ezek az egyének a trauma hatására rengeteg elfojtott dühvel, agresszióval kell, hogy megküzdjenek. Megfelelő segítő szakemberrel ezeket a meg nem élt érzéseket legalizálhatják, és  megtanulják kezelni. Az érzéseinkhez jogunk van, legyen az pozitív, vagy negatív, azonban, hogy mit kezdünk velük az a mi felelősségünk.

Tegyél Te is egy lépést önmagadért! A legkevesebb, amit magadért tehetsz, hogy segítséget kérsz, és elkezded a saját életed élni!