Gyermekkori élményeink, tapasztalataink befolyásolják személyiségfejlődésünket, illetve átfogóan befolyásolják felnőtt életünket.
A 90-es években dr. Vincent Felitti és dr. Rob Anda kutatást végeztek, hogy a felnőtt egészségi állapota milyen összefüggést mutat a gyermekkorban szerzett tapasztalatokkal. Ezért létrehoztak egy tesztet mely 10 szempont figyelembevételével méri, hogy az egyén milyen mértékben van kitéve felnőttkorban egyes testi egészséget veszélyeztető betegségek, függőségek, illetve mentális zavarok tekintetében. Ez az ACE teszt. ACE -Adverse Childhood Experiences – magyarul: ártalmas gyerekkori tapasztalat.
Ezzel mindenki kiszámolhatja saját ACE pontszámát. A kutatások rávilágítottak arra, hogy 4 vagy több pontszám esetén hatványozottan megnő az egészségi és mentális problémák kockázata. Jó hír viszont, hogy az önismeretünkkel való munka, a traumák feldolgozása segíti a kockázatok csökkentését, javítja életminőségünket és a várható élettartamot.
A 10 szempont pedig a következő, minden igen válasz esetén 1 pont.
18 éves korod előtt előfordult, hogy a szüleid, vagy egy másik veled egy háztartásban élő felnőtt:
- Valamelyik szülőtől el lettél választva? -válás, elhagyás, halál vagy más okból
- Egy háztartásban éltem együtt olyan személlyel, aki szenvedélybetegséggel küzdött? – alkohol, vagy nyugtatók, esetleg drog
- Együtt éltem olyan családtaggal, akinek mentális betegsége volt, vagy aki öngyilkosságot kísérelt meg (akkor is ha nem sikerült)? – depresszió, szorongás, pánikbetegség
- Kiabált veled, vagy sértegetett, vagy megfenyegetett, hibáztatott valamiért, megalázott, kigúnyolt, káromkodott veled?
- Meglökött, felpofozott, hozzád vágott valamit, vagy úgy megütött, hogy nyoma maradt?
- Gyakran érezted úgy, hogy nem szeret a családod? Nem vagy elég fontos, különleges? Érzelmileg nem volt legalább egy elérhető személy a családban, aki biztat, megnyugtat, pozitív visszajelzéssel bátorít?
- Úgy érezted nem volt elég étel, gyakran kellett éhezned? Ápolatlan voltál és a ruházkodásodra sem figyeltek oda? Volt, hogy nem vittek orvoshoz, szüleid tudatmódosító szer használata alatt voltak, vagy nemtörődömségből?
- Szemtanúja voltál, hogy valamelyik szülődet bántalmazzák, esetleg halálosan megfenyegetik?
- Előfordult akár egyszer is, hogy egy nálad 5 évnél idősebb olyan testrészeden, ami intim terület megérintett, simogatott, fogdosott, vagy szexuálisan bántalmazott?
- Valamelyik családtagod börtönbe került?
A gyerekkori traumát elszenvedők esélye jóval magasabb az alábbi betegségek, addikciók kialakulásában, mint a dohányzás, alkoholizmus, droghasználat, depresszió, öngyilkossági hajlam, súlyos elhízás, alvászavarok, daganatos betegségek, cukorbetegség, asztma, szív és érrendszeri betegségek, csonttörés. Továbbá negatívan befolyásolják életvezetésünket, akadályozott lehet a stresszel való megküzdés, a reális önértékelés, az életigenlő magatartás.
Felnőttként dönthetünk úgy, hogy ezen változtatunk a traumákat feldolgozzuk a nem kívánatos sémáinkat pedig átkeretezzük.